Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Anam(Gurbet Ne Zor İmiş) 0

Feyzullah Koç Anam(Gurbet Ne Zor İmiş) ilahi sözleri

Eba Hureyre(R.A.) rivayet etmişler ki canlar=Resul-i Ekrem’e biri geldi. Ey Resul iyi muamele ve ihsanıma en layık olan kimdir dedi. Efendimiz cevaben annen dedi. Tekrar adam sordu. Sonra kimdir? Efendimiz buyurdu ki annen. Tam üç defa annen dedi. Üçünde de aynı cevabı alıyor, lakin dördüncüde babandır cevabını alıyor. Hadisinde gösterdiği gibi anaya hizmet saadet kaynağıdır dostlar.
Esen yeller bana sağlık verince hasretle çırpınırım ruhuma deyince
Anamdan bana haber gelince gurbet cennet olsa durulmaz imiş
Anam güzel anam bir tanecik nur yüzlü güzel sözlü canımın canı anam, gönlümün sultanı anam. Aciz olduğum zaman beni ezmedin, ezdirmedin, hep gözümün içine bakarak büyüttün. Yemedin yedirdin. Giymedin giydirdin, içmedin bana içirdin. Hakkını helal eyle, helal eyle anam. Güzel anam can anam gül kokulu garip anam.
Bir adam geldi, ya Rasulallah, ben pek büyük bir günah işledim, buna tevbe var mıdır? Efendimiz senin anne var mı buyurdu. Adam yok dedi. Efendimiz o zaman teyzen var mı dedi. Adam vardır dedi. Efendimiz öyleyse ona ikram ve ihsanda bulun, onu katiyen darıltma ve incitme. Allah bizlere in’am ve ihsan buyursun. Onlara itaatte gücümüzü çok eylesin. Asi olmaktan muhafaza eylesin. Cennetin kokusu tam bin yıllık yoldan duyulur da ana babasına asi olan evlat bu kokuyu vallahi duymaz. Neticede anasına ihsan eden cennete gidecek. Asi olan ise ne yarsa yapsın sonu Cehennem vesselam.
Bir gün Efendimiz minbere çıktı ve âmin âmin âmin dedi. Sonra Ashab-ı Kirama dönerek, bana Cebrail geldi dua etti ben de âmin dedim. Canlar dikkat edin, melek dua ediyor, Peygamber âmin diyor. Hz. Cebrail(A.s.) dedi ki ana babasına yetişip de onların rızasını almayarak ölen kimse kıyamette burnu üzerinde sürünsün dedi. Ben de âmin dedim dedi Hz. Rasulullah.
Anam can kurban sana, can kurban sana.
Şu gurbetin derdi bitmez anlatmaya ömür yetmez
Hayalin gözümden gitmez gurbet ne zor imiş anam
Garip anam canım anam derdime dermanım anam
Gurbet eller sensiz zordur damarımda kanım anam

Karlı dağları aşarım ben sana doğru koşarım
Gelip sana ulaşayım gurbet ne zor imiş anam
Garip anam canım anam derdime dermanım anam
Gurbet eller sensiz zordur damarımda kanım anam

Uzaksın nasıl geleyim ben sensiz nasıl güleyim
Sana kavuşmak dileğim gurbet ne zor imiş anam
Garip anam canım anam derdime dermanım anam
Gurbet eller sensiz zordur damarımda kanım anam

Beğenebileceğiniz İlahiler